Ajankohtainen esitelmä ”Hyvin hoidetut ja kasvavat metsät Taipalsaaren merkittävä hiilinielu nyt ja tulevaisuudessa” torstaina 21.11.2019 klo 19.30 alkaen Taipalsaaren kunnantalolla

Ajankohtainen esitelmä ”Hyvin hoidetut ja kasvavat metsät Taipalsaaren merkittävä hiilinielu nyt ja tulevaisuudessa” torstaina 21.11.2019 klo 19.30 alkaen Taipalsaaren kunnantalolla

Ajankohtainen esitelmä ”Hyvin hoidetut ja kasvavat metsät Taipalsaaren merkittävä hiilinielu nyt ja tulevaisuudessa” torstaina 21.11.2019 klo 19.30 alkaen Taipalsaaren kunnantalolla

Esitelmän ” Hyvin hoidetut ja kasvavat metsät Taipalsaaren merkittävä hiilinielu nyt ja tulevaisuudessa” pitää aluepäällikkö Tuomas Kähö Metsänhoitoyhdistys Etelä-Karjalasta.

Katso oheinen esite: Ajankohtainen esitelmä 21.11.2019 Taipalsaaren kunnantalolla

Esitelmä on ” Taipalsaaren maatalousseurojen” sääntömääräisten kokousten yhteisenä ohjelmanumerona.

Esitelmä on kaikille avoin ja ilmainen tilaisuus ja niinpä väkeä toivotaan tulevan runsaasti kuulemaan esitelmää nyt ajankohtaisesta aiheesta.

Metsäteemaan teemaan liittyen kerrotaan myös Taipalsaaren maaseutuseurojen ja Taipalsaaren koulujen tulevasta ensi vuoden projektista, jonka nimi on ” Taipalsaaren koululaisten oma hiilinielu”. Teemaan liittyen kunta osoittaa koulujen käyttöön alueen, jolle Taipalsaaren koulujen kaikki oppilaat pääsevät istuttamaan ensi toukokuussa maaseutuseurojen ohjauksessa omat puuntaimet. Tavoitteena on, että myös jatkossa tulevina vuosina aina aloittavat 1 luokkalaiset istuttavat ko. palstalle omat puuntaimet. Näin koulut ja koululaiset pääsevät seuraamaan ” oman Taipalsaaren koululaisten metsän hiilinielua” sekä havainnoimaan oman ” Taipalsaaren koululaisten metsän” kasvua ja hoitoa.

Taipalsaaren maamiesseuran 120 – vuotishistoriikin teossa aineistokeruu menossa. Tavoitteena on historiikin julkistamien seuran 120 -vuotisjuhlassa 27.9.2020 Historiikin kirjoittajana toimii metsänhoitaja, tietokirjailija Pentti Pylkkö. Hän on myös syykokouksessa paikan päällä ja toivoo vinkkejä tulevan historiikin sisältöön liittyen sekä vihjeitä historiikkiin hankittavien vanhojen valokuvien osalla.  Pentti Pylkön harras toivomus on, että nyt koko kunnan alueelta väki saataisiin muistelemaan menneitä tapahtumia maamiesseuraan toimintaan liittyen sekä kaivamaan vanhoja valokuva-arkistoja kiinnostavien valokuvien saamiseksi tulevaan historiikkiin.

Ennen esitelmää on tarjolla kaikille ilmainen ohrapuurotarjoilu klo 19.15 alkaen ja  esitelmä alkaa puurotarjoilun jälkeen.

MTK Taipalsaari ry:n ja Taipalsaaren maaseutunaiset ry:n varsinaiset kokoukset pidetään klo 18.00 alkaen ja Taipalsaaren maamiesseura ry:n syyskokous yhteisen esitelmän ja ohrapuurotarjoilun jälkeen n. klo 20.15 alkaen

Varsinaisissa kokouksissa käsitellään sääntöjen mukaiset vuosikokousasiat. Vuotta 2020 koskien hyväksytään vuoden 2020 toimintasuunnitelmat ja talousarvio. Lisäksi valitaan juhtokuntaan  /hallitukseen erovuorossa olevien jäsenten tilalle jäsenet vuosille 2020 -2022.