Tälle sivulle tulemme kokoamaan vuoden 2022 aikana toteuttamamme tapahtumat.
Maaseutunaisten menneitä tapahtumia 2022 löytyy ” Maaseutunaiset / mennyt toiminta vuonna 2022-2016 ”
HELMIKUU 2022
Maamiesseuran johtokunnan 1. kokous / tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen 2021 käsittely 7.2.2022 klo 18.00

Järjestäjänä: Taipalsaaren maaseutuseurat.
Yhteistyötahona: Taipalsaaren kunta/koulut ja kaupalliset yhteistyötahot.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
MAALISKUU 2022
”Vesistöt erottaa – Kutilan kanava yhdistää” esitelmä-ja keskustelutilaisuus 17.3.2022 klo 18.00-19.00 Taipalsaaren kunnantalolla kiinnosti
Jukka Hasu pitämä esitelmä aiheesta ” kiinnosti ja väkeä oli paikalla valtuustosalin täydeltä (n 80 henkeä). Esitelmässään Jukka Hasu kertoi viimeisimmät askeleet Taipalsaarelle ja koko maakunnalle tärkeän tulevaisuusinvestoinnin-Kutilan kanavan suunnittelun ja rahoituksen osalta.
Esitelmän pohjalta yleisö pääsi myös osallistumaan ja kysymään ja antamaan palautetta Kutilan kanavahankeen tiimoilta
Katso oheisesta linkistä esitelmän aineisto: Maamiesseura 17.3.2022 Vesistöt erottaa – Kutilan kanava yhdistää
Esitelmätilaisuuden järjestäjinä olivat Taipalsaaren maamiesseura ry yhteistyössä Taipalsaaren kunnan kanssa.
TILAISUUUS OLI KAIKILLE AVOIN JA ILMAINEN.
Tilaisuuden jälkeen osallistujille tarjolla ilmaiset pullakahvit.
———————————————————————————————————————————-
Taipalsaaren maamiesseura ry:n sääntömääräinen vuosikokous to 17.3.2022 ja sääntöjen 2. käsittely
Vuosikokous pidettiin Taipalsaaren kunnantalolla keulasalissa klo 19.30 alkaen (os. Kellomäentie 1, 54920 Taipalsaari)
Ennen kokousta klo 18.00 alkanen oli kaikille avoin ja ilmainen esitelmä, jonka piti projektiluotsi Jukka Hasu aiheenaan ” Vesistöt erottaa – Kutilan kanava yhdistää”
Vuosikokouksessa käsiteltiin sääntöjen vuosikokoukselle määräämät asiat. Hyväksyttiin ja vahvistettiin vuoden 2021 toimintakertomus ja tilinpäätös 2021. Myönnettiin tili- ja vastuuvapaus tilivelvollisille.
Vuoden 2021 hyväksytty toimintakertomus ohessa: Taipalsaaren maamieseuran toimintakertomus 2021
Merkittävänä asiana oli maamiesseuran sääntömuutoksien toinen käsittely. Syyskokouksessa 22.11.2021 sääntömuutokset käsiteltiin ensimmäisen kerran ja ne hyväksyttiin tuolloin yksimielisesti. Myös tässä kevätkokouksessa sääntömuutokset hyväksyttiin ilman äänestystä ja lähtivät patentti- ja rekisterihallitukseen vahvistettaviksi.
LASKETTELUA JOUTSENON MYLLYMÄESSÄ 8.3.-31.3.2022
Ilmainen hissilippu jäsenille & jäsenperheille käytettäväksi lasketteluun yhden
kerran Joutsenon Myllymäessä 8.3. – 31.3.2022 välisenä aikana
Joutsenon Myllymäkeen laskettelulippu AVAA LIPPU TÄSTÄ 8-31.3.2022 ilmaiseksi jäsenille
Tämän laskettelumahdollisuuden organisoijana ja ILMAISEN LASKETTELULIPUN mahdollistajana on MTK Kaakkois-
Suomen maaseutunuoret. Yhteistyömme puitteissa he ovat tarjonneet myös Taipalsaaren maamiesseuran ja maaseutunaisten
jäsenille & jäsenperheille tämän ilmaisen laskettelulipun Myllymäkeen.
ISO KIITOS seurojemme puolesta MTK Kaakkois-Suomen maaseutunuorille !
8.3. – 31.3.2022 VÄLISENÄ AIKANA jäsen &jäsenperhe voi käydä laskettelemassa Myllymäessä ja saa TÄNÄ AIKANA 3 tunnin ILMAISEN
HISSILIPPUN itselleen & perheen jäsenille. Tämän edun voi hyödyntää vain yhden kerran 8.3.-31.3.2022 välisenä aikana.
Mahdolliset välineiden vuokraukset jokainen maksaa itse.
Tarkista Myllymäen aukioloajat ja koronaohjeistus Myllymäen www-sivuilta: https://www.myllymaki.com/uutiset.html?190292
Tarvittaessa lisätietoja antavat: Maamiesseuran puheenjohtaja Asko Saikko, puh. 040 – 5075842,
maaseutunaisten sihteeri Heli Sahlman, puh. 0400-257897 ja MTK Taipalsaari ry:n sihteeri Sari Kantonen, puh. 050 –3058382
HUHTIKUU 2022
Opintomatka Maamess -2022 näyttelyyn Tarttoon pe 22-su 24.4.2022
Linja-auto kohti Helsinkiä ja laivaa Tallinnaan lähti 12:45 Taipalsaarelta. Matkan varrelta kerättiin lisää väkeä kyytiin mm. Lappeenrannasta, Taavetista ja Haminasta.
Matkalle lähti yhteensä 39 ihmistä ja kuskina meillä oli liikennöitsijä Matti Ahokainen.
Laivalla syötiin buffet illallinen ja lauantai aamusta osa osallistujista kävi aamupalalla ”tankkaamassa” ennen matkaa näyttelyyn.
Näyttelyssä oli paljon erilaisia koneita, joihin tutustuttiin ja otettiin mukaan vino pino esitteitä.
Illalla oli osallistujille yhteinen illallinen Ravintola Ruutikellarissa. Sunnuntai aamuna ennen kotimatkalle lähtöä oli vielä Tarton kaupunkikierros oppaan Reet Kalamees opastamana. Sääennustuksen mukaan matka Tallinnasta kohti Helsinkiä näytti haastavalta, mutta onneksi tuuli tyyntyi ja matkattiin ihan hyvässä säässä. Koko bussimatkan ajan ohjelmasta vastasi Taipalsaaren oma kippari Osmo Savolainen kertoen mm. Viron itsenäisyyden ajan sotahistoriaa. Lurauttipa Osmo meille muutaman kerran sävelet huuliharpullaankin. Kotimatkalla pudotettiin väkeä pois kyydistä ja vielä ennen puoltayötä oltiin takaisin Taipalsaarella, yhtä hauskaa ja hienoa kokemusta rikkaampana.
Matka toteutettiin omakustannushintaan yhteistyössä Lemin Rasvanäpit ja MTK Taipalsaari kanssa
Matkan vetäjänä toimii Osmo Savolainen, jolla on yli 20 vuoden kokemus lähialuematkojen toteutuksesta..
No comments.