Sääntömääräiset kokoukset 22.11.2021 illalla

Sääntömääräiset kokoukset 22.11.2021 illalla

Sääntömääräiset kokoukset 22.11.2021 illalla

Taipalsaaren maamiesseura ry:n ja Taipalsaaren Maaseutunaiset ry:n sääntömääräiset kokoukset pidettiin  samana iltana 22.11.2021.

Taipalsaaren Maaseutunaiset ry:n  varsinainen kokous oli 22.11.2021 klo 18.00 alkaen Taipalsaaren Wanhalla Kunnantuvalla ( os. Kirkonrantatie 3, Taipalsaari)

Taipalsaaren maamiesseura ry:n sääntömääräinen SYYSKOKOUS pidettiin Taipalsaaren kunnantalolla ( os. Kellomäentie , Taipalsaaari) klo 18.30 alkaen.  

Kokoustilana oli kunnantalon alakerrassa oleva  Messi-kabnetti. Kokouksessa käsiteltiin sääntöjen syyskokoukselle määräämät asiat eli hyväksyttiin vuoden 2022 toimintasuunnitelma ja talousarvio sekä valittiin  johtokuntaan erovuorossa olevien jäsenten tilalle jäsenet. Teija Arponen ja Arto Kiljunen valittiin uudelleen vuosiksi 2022-2024. Ohessa liitteenä kokouksen hyväksymä  vuoden 2022 toimintasuunnitelma Taipalsaaren maamiesseuran toimintasuunnitelma 2022

Pieni juhlahetki koettiin kokouksen alussa, kun seuran pitkäaikainen jäsen Paavo Turkia lahjoitti omistamansa Ferguson vm.1951 traktorin  ja 3 työkonetta Taipalsaaren maamiesseura ry:lle . Maamiesseura tulee jatkossa Fergusonin omistajana huolehtimaan sen kunnosta ja säilytyksestä huolella. Lahjoitetut työkoneet sijoitetaan puolestaan Röytyn yhteydessa olevaan  vanhjojen traktorityökoneiden museoon. Puheenjohtaja Asko Saikko kiitti Paavo Turkiaa lahjoituksesta ja kokousväki antoi raikuvat taputukset päälle päätteeksi lahjoittajalle.

 

Merkittävänä asiana kokouksessa oli myös seuran sääntömuutos ja sen ensimmäinen käsittely.  Sääntömuutosta oli valmisteltu johtokunnan toimesta kesän 2021 aikana. Sääntömuutoksessa merkittävin muutos on siirtyminen 1 kokouksen käytäntöön. Saimoin johtokunnan jäsenten määrä alenee 9 jäsenestä 6 jäseneen ja ikäpykälä  poistetaan johtokunnan jäsenten osalta. Kokous hyväksyi yksimielisesti sääntömuutoksen.

 

 

 

Kokouksen jälkeen noin klo 19.30 oli perinteinen ohrapuurotarjoilu, joka oli yhteinen MTK-Taipalsaari ry:n kanssa. MTK Taipalsaari ry piti oman vuosikouksen samoin kunnantalolla 22.11.2021 klo 18.00 alkaen.

 

 

 

Taipalsaaren Maaseutunaiset ry:n  varsinainen kokous oli 22.11.2021 klo 18.00 alkaen Taipalsaaren Wanhalla Kunnantuvalla ( os. Kirkonrantatie 3, Taipalsaari)

Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat.